STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Math)

OYUN çoğu zaman öğrenme  arlarındaki zaman olarak tanımlanır. Oysa aslında oyunun ta kendisi  öğrenmedir.  “Fred Rogers”

steam-BC

 

Küçük çocuklar deneyerek ve keşif yaparak öğrenirler. Jean Piaget’ye göre oyun, çocuğun deneyim ve bilgilerini birleştirdiği bir bilişsel aktivite yani öğrenme yöntemidir.  Piaget, çocuğa dıştan bir şey öğretmenin mümkün olamayacağını, öğrenmenin ancak çevreyle etkileşim ve zihinsel işlemlerle gerçekleşebileceğini belirtir.
Bizlerin çocuklara dünyayı keşfedecekleri ortamlar ve olanaklar sunmamız gerekmektedir. Küçük çocuklar neyi öğrenmeleri gerektiğini bilmezler. Biz yöntemlerimizi doğru belirlersek, çocuklar oyun oynadıklarını düşünürken ve eğlenirken öğrenirler.  Küçük çocuklar yanlış yapmanın önemli olmadığı STEAM yöntemleriyle deneyerek, problem çözerek, keşif yaparak kalıcı öğrenirler.

Okulumuzda uyguladığımız  STEAM aktivitelerine örnekler verirsek;

Science (Fen)
Çocuklar için bir bitkinin filizlenmesi, bir balonun içindeki havanın boşalmasıyla bir roket gibi uçuvermesi, farklı malzemelerle doldurduğumuz kutulardan farklı sesler almamız, ışık-gölge-renkler küçük mucizelerdir. Bu mucizeler onların fen deneyleri ve yaşamı keşifleridir.

Technology (Teknoloji)
Günümüzde okul öncesi çocukların teknoloji kullanımının cep telefonları ve tablet kullanımı olarak algılanması yapılan en büyük yanlıştır. Teknolojiyi öğrenmek için eski bir daktilo en son üretilmiş bir tabletten çok daha yardımcıdır.Bir saatin içini, bozuk bir ev aletinin içindekileri incelemek, sebep sonuç ilişkilerini kavramalarına yardımcı olur.

Engineering (Mühendislik)
Küçük çocuklar doğuştan mühendistir. Kule yapmakla başlarlar. Binalar, yollar, basit makineler, gittikçe zorlaşır, büyür. Legolar, farklı blok oyuncakları onların bu yeteneklerini destekler. Malzemeler farklılık gösterdikçe mühendislik becerileri artar.

Arts (Sanat)
Çocuklar, boya, hamur, çamur, simler, yapışkanlar olmadan olmaz. Yönlendirme ve zaman sınırlaması olmadan yaptıkları, malzemeleri istedikleri gibi kullandıklarında inanılmaz eserler yaratırlar

Math (Matematik)
Çocukların temel matematik bilgileri oyuncakları sayarak başlar. Renk, şekil sayı kavramı bir sonraki adımın yani basit toplama-çıkarma, eşleştirme, gruplama, örüntü vb. kavramlarının oluşmasıdır..