Oyun Temelli Eğitim

Anaokulu programı seçerken karşınıza iki ana başlık çıkar: Oyun Temelli ve Akademik yaklaşımlar. Bu iki başlığın altına da şu Okul Öncesi Öğretilerini  sıralayabiliriz.  Montessori, Waldorf, Reggio Emilia, Highscope, Forest Schools…

Oyun Temelli 
Oyun temelli eğitim programlarında çocuklar ilgilendikleri, hoşlandıkları ortam ve etkinlikleri kendileri seçer. , Oyun Temelli ve Çocuk Merkezli Eğitim tanımları çokça karışır birbirine.  Oyun temelli sınıf düzenlemelerinde sınıf oyun alanlarına ayrılmıştır. Evcilik alanı, fen-deney ve gözlem alanı, kütüphane ve okuma alanı, bloklar ve taşıtlar, sanat alanını sayabiliriz. Öğretmenler çocuklaro oyuna ve sosyal becerilerinin gelişmesine yönlendirir.  Çocuklar görünüşte yalnızca oyun oynuyordur. Ama aslında temel matematik, sosyal ve dil becerilerini kazanırlar.

Akademik 
Öte yanda öğretmen temelli, didaktik, kurallarla belirlenmiş, planlanmış etkinliklerden oluşan akademik programlara rastlarız. İlkokul sınıf düzenine benzer hazırlanmış sınıflarda ana dili, yabancı dil, matematik ve sanat çalışmaları öğretmen yönlendirmesi ile yapılır.

Okulumuzda M.E.B. “Okul Öncesi Eğitim Programı”na uygun, ancak çeşitli okul öncesi öğrenme model ve teorilerinden yararlanarak zenginleştirdiğimiz farklı “Oyun Temelli” programlar uyguluyoruz. Kendimizi en yakın bulduğumuz öğretiler WALDORF ve  REGIO EMILLIA.

Anaokulu Programlarımız çocuklarımızın yaş ve gelişim özelliklerine uygun şekilde oyunlarla çeşitlendirilmiş olarak haftalık dönemlerde hazırlanıyor. İçeriğinde çocukların tüm gelişimsel alanlarını destekleyen etkinlikler var. Ana dili etkinliği, fen ve matematik çalışmaları, drama, okuma ve yazmaya hazırlık, özgür oyun, hareket ve müzik zamanı, sanat çalışmaları var. Günlük zaman akışı branş dersleri ve yemek zamanları dışında çocukların ve öğretmenlerinin tercihlerine göre oluşuyor. Bağımsızlaşma sürecinde çocukların kendi tercihlerini yapabilmeleri çok önemli.

Okul Öncesi eğitim teorileri ile ilgili dedaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki makaleleri okuyabilirsiniz.