Neden Çocuklar Anaokuluna Gitmeli?

I Thought My Kid Didn’t Need Preschool. I Was Wrong.

Yukarıdaki linkte aslını okuyabileceğiniz yazının mütevazi çevirisi:

Neden Çocuklar Anaokuluna Gitmeli?

İlk çocuğum doğduğunda mükemmel annelik konusunda herşeyi bildiğimi düşünürdüm. Oğlumun bir kreş-anaokul deneyimine ihtiyacı olmadığına çok emindim. Gerçekten oğlum orada benim ona öğretemeyeceğim neyi öğrenebilrdi ki? Daha 4 yaşındayken kitaplığındaki tüm kitapları okuyabiliyordu. Tüm şekilleri ve renkleri biliyordu.  Rakamları tanıyor, saymasını isteyebileceğiniz ölçüde ileriye sayabiliyordu. Ben çalışmıyordum ve onun küçük beynini zenginleştirmek için uygun olan her türlü aktiviteyi yapmaya çalışıyordum. Eğer okula gitmiş olsaydı sıkılırdı, çok emindim.
Ve yollamadım.

5 yaşına geldiğinde anasınıfına başladı. Bana kalsa gereksizdi ve çoktan okula hazırdı. Okulun birinci günü oğlumu okulun spor salonuna götürdüm. Orada  diğer yeni başlayanlarla birlikte bir grup olarak oturdular. Çocukların hepsi yeni ortamdan dolayı huzursuz görünüyorlardı.

Sonunda sınıflarına gitme zamanı geldi. Oğlumun öğretmeni “Haydi bakalım sıraya girelim!” dediğinde birer birer tüm çocuklar yerlerinden kalktılar ve  sıraya girdiler. Benim oğlum hariç. Ne yapması gerektiği konusunda hiç bir fikri olmadan, öğretmeni onu elinden tutup sıranın sonuna ekleyene kadar oturmaya devam etti.  O anda yoğun bir panik ve suçluluk duygusu her yanımı kapladı. “Benim oğlum sıraya girmeyi bilmiyor, beklemeyi de bilmiyor!” Hiç gerekmedi. Oğlumun deneyimi yok. Kreş- anaokuluna gitmedi, kardeşi de yok. Sıra beklemesi hiç gerekmedi!

Ben onun temel matematik ve dil bilgilerine sahip olmasını yeterli gördüm. Ama anaokuluna gitmediği için öğrenemediği çok daha fazlası olduğunu hiç düşünmedim.  Önündeki 12 yıl boyunca gereksinim duyacağı kritik sosyal becerileri kazanmasına, bir gruba ait olmasına ve her türlü sosyalleşme fırsatlarına engel oldum. Safça oğlumun pek  çok akranından ilerde olduğunu düşündüm, ama bir çok yönden onlardan çok gerideydi.

Ben zor yoldan öğrendim. Sizler daha yolun başında bunun farkına varabilirsiniz. Anaokulu yaşamı 3 – 4 yaşındaki çocuğunuzun matematik ve dil bilgisi becerilerini daha değerli hale getirecektir. Evet çocuğunuza temel bilgileri öğretmiş olabilirsiniz. Ama anaokulunda herşey derinlemesine yerli yerine oturacaktır.

Anaokulu çocuğunuzun güven duygusunu artırır.  Anaokulunun değişmeyen güvenli ortamı, aynı öğretmenler ve benzer rutin günlük akış. Grup içinde birey olmak ve önemsendiğini bilmek.

Anaokulu farklılıkları öğretir. Farklı aile yapıları, farklı dini inanışlar, farklı ten renkleri olan çocuklar arkadaş olmayı öğrenir. Bu yaşamdaki hoşgörünün temelini atacaktır.

Anaokulu sorumluluk duygusunu öğretir. Oyuncakları toplamak, ayakkabısını rafa kaldırmak, öğretmenlerin verdiği küçük sorumlulukları yerine getirmek evde çoğu zaman başaramadığımızı başarır.

Anaokulu öz bakım becerileri kazandırır. Bir sınıfta öğretmen her akan burnu silmeye, her fermuarı çekmeye, her ayakkabıyı giydirmeye, her el yıkamada, her diş fırçalamada destek olmaya yetişemeyebilir. Öğretmenin denetleyici olarak var olması, çocukların bu becerileri kazanması daha önemlidir.

Anaokulu değerleri öğretir. Çocuklar sıra beklemeyi, oyuncakları paylaşmayı, “lütfen”, “teşekkür ederim”, “özür dilerim” sözcüklerini kullanmayı öğrenirler.

Anaokulu çocukları aktif tutar.  Dışarda veya içerde hareketli oyunlar, koşma-kovalamaca, top oyunları, dans ve hareketli grup oyunları çocukları aktif tutar.

Anaokulu hayalgücünü ve yaratıcı yönleri geliştirir. Bir çok anaokulu sınıfında çocukların yaratıcı yönlerini geliştirmeye yönelik oyuncaklar bulunur. Bloklar, sanat malzemeleri, rol oynama oyuncakları, kostümler bulunur. Böylece çocuklar hayallerini oyuna dönüştürür.

Ben oğlumu anaokuluna göndermeyerek onun tüm gereksinimlerini evde karşılayabileceğimi düşündüm. Ancak anaokulunun faydaları benim ona sağlayamadıklarım olarak var aslında. Ben yanlışımdan doğruyu öğrendim ve aynı hatayı ikinci çocuğumda tekrarlamadım. Bazen denemeden gerçek doğruyu bulamıyoruz sanırım.

Rita Templeton

Yazının aslını ingilizce olarak

http://www.scarymommy.com/kids-need-preschool/?utm_source=FBOnsite

sayfasında okuyabilirsiniz.

Leave a comment