Beslenme

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının işbirliği içerisinde yürüttüğü “Beslenme Dostu Okul” projesine okulumuz da başvurmuş bulunmaktadır.

 Öğrencilerin beslenme alışkanlıkları erken çocukluk döneminde şekillenmekte ve yetişkinlik davranışları yine bu yıllara dayanmaktadır. Bu nedenle, çocuklarımızın  sağlıklı beslenmeleri ve öğretmenlerimizin olumlu model oluşturan davranışları çok önemlidir. 

  • Menülerimiz diyetisyen kontrolünde hazırlanmıştır.
  • Yemeklerimiz okul mutfağımızda aşçımız tarafından her gün taze olarak hazırlanmaktadır.
  • Günün en önemli öğünü kabul ettiğimiz sabah kahvaltısında her gün beyaz peynir, taze kaşar, zeytin, reçel, bal bulunmaktadır. Pazartesi günü haşlanmış yumurta, Çarşamba omlet ve Cuma günü krep günüdür. Diğer günlerde tahin-pekmez, ceviz, helva, fıstık ezmesi, fındık ezmesi, simit gibi çeşitlemeler yapılmaktadır. Domates, salatalık yaz mevsimlerinde her gün bulunmaktadır. İçecek olarak süt ve kış mevsiminde de ıhlamur  verilmektedir.
  • Öğle yemeklerimizde hemen her gün bir çorba çeşidimiz bulunmaktadır. Sebze ve meyveler mevsimine göre seçilmekte, taze olarak pazardan alınmaktadır. Sebze yemeği, yoksa salata, yoksa meyve mutlaka var. Her gün yediğimiz yoğurt okulumuzda yapılmakta.  Yoğurt yoksa ayran, yoksa cacık mutlaka var. Bulgur pilavı, erişte, şehriye pilavı ya da makarna menüyü tamamlıyor. Et ürünleri günlük olarak okulumuzun anlaşmalı olduğu kalitesini kanıtlamış firmalardan alınmaktadır. Beyaz et tercih edilmemektedir.
  • Cuma günleri keyif günümüz. Börek, mantı, piza, pide, lahmacun, gözleme… Okul fırınımızdan sıcacık çocuklarımızın tabaklarına geliyor.
  • İkindi kahvaltılarımız yine okul fırınımızdan kekler, poğaçalar, kurabiyeler şeklinde çocuklarımıza ulaşıyor.
  • Okulumuzda meyve suyu, gazlı içecek, paketli ya da hazır gıda verilmemektedir. Tatlı ve pasta yalnızca doğum günlerinde abartılı olmayacak şekilde var.

    Besin Piramidi